XVII OGÓLNOPOLSKI ZLOT AKTYWU TURYSTYKI KOLARSKIEJ W INOWROCŁAWIU 17.05-19.05.2019

XVII Ogólnopolski Zlotu Aktywu Turystyki Kolarskiej w Inowrocławiu

W dniach 17-19 maja 2019 r. PTTK O/Inowrocław wraz z Klubem Turystyki Rowerowej „Kujawiak” przy Oddziale, zorganizował XVII Ogólnopolski Zlot Aktywu Turystyki Kolarskiej.

Organizację Zlotu objęli patronatem, wsparli finansowo, rzeczowo oraz logistycznie:

• Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki
  • Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska
  • Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
  • Wójt Gminy Inowrocław Tadeusz Kacprzak
  • Wójt Gminy Dąbrowa Biskupia Marcin Filipiak
  • Drukarnia POZKAL
  • Uzdrowisko SOLANKI
  • PLAST-MAR Recykling Tworzyw Sztucznych
  • Cukiernia-Piekarnia MARTA
  • Kujawskie Centrum Kultury

Bez wsparcia w/w podmiotów organizacja tak dużego przedsięwzięcia byłaby bardzo trudna. W Zlocie uczestniczyło ponad 200 turystów-kolarzy z całej Polski. Poniżej Kluby turystyczne, które stawiły się na Zlocie.

• Klub Turystyki Kolarskiej „Przygoda” Toruń
  • Klub Turystyki Kolarskiej „Beneqteam” Płock
  • Włocławski Krajoznawczy Klub Rowerowy „Cyklista” Włocławek
  • Sekcja Turystyki Rowerowej „Milanówek”
  • Klub Turystyki Kolarskiej „Kalinka” Grudziądz
  • Łódzki klub Turystów Kolarzy im. Henryka Gintera PTTK z Łodzi
  • Bydgoski Klub Turystyki Rowerowej „Gryf”
  • Bydgoski Klub Turystyki Rowerowej „Turkole”
  • Klub Turystyki Kolarskiej „Żniniok” Żnin
  • Klub Turystyki Rowerowej „Torpedo” Solec Kujawski
  • Klub Turystyki Rowerowej „Masa Turystyczna” z Bydgoszczy
  • Klub Turystyki Kolarskiej „Tandem” Sochaczew
  • Pobiedziski Klub Rowerowy z Pobiedzisk
  • Rowerowa Brzoza”
  • Klub Turystyki Kolarskiej „NA FALI” Gdynia
  • Strzałki” Strzałkowo
  • Cykloza” Bydgoszcz
  • Klub Turystyki Rowerowej „Sigma” Poznań
  • Kruszwicka Grupa Rowerowa
  • Turyści niezrzeszeni w klubach z:

Warszawy, Łodzi, Bydgoszczy, Konina, Końskich, Chociczki

Cele Zlotu jak zawsze ważne:

• poznawanie zabytków, atrakcyjnych terenów i bogatej historii Kujaw Zachodnich i Miasta Inowrocław, co jest niewątpliwą reklamą
  • propagowanie turystyki rowerowej i krajoznawczej jako czynnej formy wypoczynku i edukacji
  • zdobywanie odznak turystyki kolarskiej
  • uczestnictwo w uroczystości „Urodziny u Generała” na terenie dworku Gen. Władysława Sikorskiego w Parchaniu – ciąg dalszy uświetniania rocznicy „Niepodległej”
  • podnoszenie świadomości ekologicznej w PLAST-MAR
  • integracja środowiska aktywu turystyki kolarskiej oraz wymiana doświadczeń

I dzień Zlotu 17 maja

Po zakwaterowaniu i kolacji turyści udali się na spacer po Inowrocławiu z profesjonalnym przewodnikiem, radnym Starostwa Inowrocławskiego, Honorowym Obywatelem Miasta Edmundem Mikołajczakiem.

Po spacerze odbyło się uroczyste otwarcie Zlotu w Muszli Koncertowej Parku Solankowego. Powitano i przedstawiono zaproszonych Gości, przedstawicieli w/w podmiotów, które objęły patronat oraz przedstawicieli sponsorów a przede wszystkim przybyłych turystów.

Uroczystą formułę „XVII Ogólnopolski Zlot Aktywu Turystyki Kolarskiej uważam za otwarty” wypowiedziała Elżbieta Piniewska – Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która pięknie zagaiła otwarcie Zlotu chwaląc różnorodność strojów kolarskich oraz podkreśliła oryginalność nazewnictwa Klubów. Czas otwarcia Zlotu umilał zespół AleBabki, który poderwał turystów do tańca a smaczne pączki ufundowane przez sponsora cieszyły się powodzeniem.

II dzień Zlotu 18 maja

Ten dzień był wyjątkowo intensywny turystycznie. Po śniadaniu wyjazd uczestników na trasę z Rynku Głównego. Trasa wiodła wokół zielonych płuc Inowrocławia: Inowrocław – Parchanie –Brudnia – Dąbrowa Biskupia – Pieranie – Góra – Balczewo – Inowrocław (70 km).

• W Parchaniu turyści zwiedzili odbudowujący się dworek Gen. Sikorskiego, zapalili znicz pod kamieniem upamiętniającym Generała i w Szkole podstawowej jego imienia otrzymali słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców tej szkoły.
  • Pieranie to kolejny przystanek na trasie, gdzie turyści zachwycili się pięknym drewnianym kościółkiem i opowieścią o jego historii księdza kanonika proboszcza Wojciecha Czechyry.
  • Stanisław Przybyszewski i cmentarz, na którym jest pochowany był z kolei powodem zatrzymania się peletonu w Górze.
  • Ostatnim przystankiem na trasie było Balczewo a konkretnie siedziba firmy PLAST-MAR gdzie na przyjaznym terenie firmy odbył się mały piknik, podczas którego odbywały się konkursy sprawnościowe i z wiedzy otrzymanej podczas zwiedzania Inowrocławia i przebytej trasy. Częstowano grochówką, kiełbaskami i ciastem z kawą i herbatą. Turyści zwiedzili firmę zajmującą się nowoczesnym recyklingiem i „eco-edukacją”– otrzymali upominki powstałe właśnie z przetwarzania plastiku.
  • Po powrocie do baz i kolacji, turyści mogli bawić się w scenerii Parku Solankowego w zabytkowym Patio udostępnionym przez Uzdrowisko SOLANKI i zjeść pizzę.

III dzień Zlotu 19 maja

W tym dniu tradycyjnie po śniadaniu odbywa się podsumowanie Zlotu, czyli wręczanie podziękowań za uczestnictwo, wręczanie nagród za konkursy i drobnych upominków dla klubów ufundowanych przez sponsorów oraz… nie kończące się pożegnania i dziękowania

Obszerne foto-relacje dostępne są m.in. pod n/w linkami:

https://www.facebook.com/Powiat-Inowrocławski w zakładce Zdjęcia/Albumy

https://www.facebook.com/KTRINO/ w zakładce Zdjęcia/Albumy