Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, to jedno z najstarszych w Europie stowarzyszeń skupiających turystów i krajoznawców, jest bowiem spadkobiercą tradycji Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego powstałego w 1873 roku oraz Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego założonego w roku 1906, z których połączenia powstało. Jest depozytariuszem i kontynuatorem idei, a także dorobku duchowego i materialnego tych dwóch towarzystw, które pielęgnuje i twórczo rozwija.
HISTORIA ODDZIAŁU PTTK W INOWROCŁAWIU W LATACH 1954 – 2024
Protoplastą Oddziału PTTK w Inowrocławiu było powstałe z inicjatywy Jerzego OTTO – Polskie Towarzystwo Krajoznawcze w Inowrocławiu, które oficjalnie rozpoczęło swoją działalność 1 stycznia 1929 roku. Dlatego też dziś możemy pochwalić się 95-leciem istnienia turystyki kwalifikowanej w Inowrocławiu.
Po II wojnie światowej na terenie naszego kraju w 1950 roku w wyniku połączenia PTK i PTT (Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego) powstało PTTK – do dziś jedno z największych, jak nie największe stowarzyszenie zajmujące się turystyką, a liczące około 70 tysięcy członków.
W Inowrocławiu PTTK zaistniało trochę później i zebranie założycielskie stowarzyszenia odbyło się 24 lutego 1954r. Brali w nim udział przedstawiciele 47 organizacji społeczno – politycznych, zakładów pracy i szkół. Integracyjne spotkanie z 4 marca 1954r wybrało spośród członków założycieli Zarząd Oddziału, na czele którego stanęli: Edmund Bąkowski-prezes, Jacek Janicki- wiceprezes, Władysław Jordanowski- sekretarz i Urszula Nadzieja- skarbnik.
Powołano do życia 4 sekcje: pieszą, górską, wodną oraz kolarską.
Pierwsze koło powstało przy Inowrocławskich Zakładach Sodowych, kolejne przy Liceum Pedagogicznym, Liceum Ogólnokształcącym im. M. Konopnickiej, Liceum Wychowawczyń Przedszkoli. Powstało tez koło terenowe w Kruszwicy, które przejęło nadzór nad Mysią Wieżą oraz koło terenowe w Pakości.
Następnie powstawały nowe koła przy PSS” Społem „ i na Poczcie w Inowrocławiu. W następnych latach powstały koła w Janikowskich Zakładach Sodowych, w Kujawskich Zakładach Tłuszczowych w Kruszwicy oraz najważniejsze koło Terenowe przy Zarządzie Oddziału w Inowrocławiu.
15 lutego 1960r. powołano ORT(Obsługa Ruchu Turystycznego).
W tym czasie Oddział otrzymał przydział na siedzibę swego biura w kamienicy przy ul. Narutowicza 2.
Dziś siedziba znajduje się na działce tuż obok przy ul. Narutowicza 4, a Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego istnieje do dziś.
W czerwcu 1961r. Koło PTTK w Kruszwicy przekształcone zostało w samodzielny oddział z prezesem Januszem Strzeleckim. Równocześnie oddział otrzymał przydział na pomieszczenie biurowe i kiosk z pamiątkami. Działacze kruszwiccy przystąpili do zabezpieczenia ruin zamku i budowy nowych schodów na Mysią Wieżę. Dziś to bardzo silny Oddział, który posiada nawet dwa statki 😉
20 grudnia 1962r członkiem Zarządu został Leonard Napiórkowski, o którym wspominam, gdyż w latach późniejszych była to niezwykle ważna postać dla oddziału. Ostatnio pozyskaliśmy ogromny zbiór pamiątek – proporczyków od córki pana Leonarda. 10.06.1962r powierzono mu funkcję wiceprezesa, a dwa lata później 28.09.1964 roku funkcję prezesa. Był on założycielem koła przy Klubie Oficerskim wraz z sekcją motorową przekształconą w Klub Motorowy „Piast”. Dzięki niemu w latach 60-tychnastąpił gwałtowny rozkwit Oddziału i trwał do lat 80-tych. W swej działalności statutowo – programowej i usługowej jeszcze w pierwszych latach 80 tych należał do czołowych w kraju. Posiadał własny pawilon przy ul. Narutowicza oraz dwa autokary. Dla przykładu w 1963r oddział był organizatorem 147 imprez i wycieczek dla 8 tyś. uczestników, na koniec 1969r oddział zrzeszał 576 członków zorganizowanych w 11 kołach, a pod koniec 1972r oddział zrzeszał 642 członków w 16 kołach i miał na swoim koncie 192 wycieczki turystyki kwalifikowanej. W kolejnych latach liczba członków Oddziału zbliżyła się do 1000 osób.
25 lutego 1989r odbył się walny sprawozdawczo-wyborczy zjazd delegatów, na którym wybrano nowe władze oddziału. Prezesem został Bogdan Wojtkowiak, który przed upływem kadencji zrezygnował z funkcji, a na jego miejsce 8 maja 1990 r wybrano Teresę Buraczewską.
Oddział liczył wówczas 450 członków zrzeszonych w 27 kołach i klubach.
Kolejny zjazd przeprowadzony 22 lutego 1991r miał miejsce już w nowych warunkach politycznych i ekonomicznych. Prawa systemu gospodarki kapitalistycznej nie ominęły także inowrocławskiego oddziału PTTK. Na działalność trzeba było wypracować wyłącznie własne środki. Sytuację ratował fakt, że oddział był właścicielem budynku o łącznej powierzchni 84m, z czego jej większą część wynajęto spółce handlowej w celu podreperowania własnego budżetu.
Walny Zjazd Delegatów odbył się 24.10.1992r., a Prezesem nowego zarządu wybrany został Tadeusz Konieczka., który pełnił tą funkcję do 2009 roku.
Podczas Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego w dniu 14.03.2009 roku prezesem Oddziału został Andrzej Dargacz, który pełnił funkcję do końca 2020 roku
W latach 2009-2018 działalność inowrocławskiego Oddziału PTTK skoncentrowana była na zasadniczych kierunkach, a były nimi działalność na rzecz młodzieży, turystyki aktywnej i krajoznawstwa.
Jednocześnie w tym okresie przestały funkcjonować szkolne koła turystyczne, koło przewodników, a oddział opierał swoje działanie na organizacji rajdów pieszych, rowerowych przez KTR Kujawiak, wycieczek pieszych kol. Antoniego Ścigacza i działalności gospodarczej BORT.
2020 rok dla całej branży turystycznej w tym dla bardzo słabo już finansowo działającego Oddziału był katastrofalny. Zakaz organizacji imprez turystycznych spowodował brak możliwości pozyskiwania funduszy na bieżącą działalność i opłacenie rachunków. Także pomieszczenie, które było wynajmowane przestało przynosić dochód ze względu na rezygnację wynajmującej firmy z przyczyn finansowych. Utracono możliwość organizacji wycieczek dla kuracjuszy. Także stan ilościowy członków oddziału spadł poniżej 50 osób opłacających składki członkowskie.
Końcem 2020 roku kol. Andrzej Dargacz zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa, a pełnienie obowiązków prezesa do czasu Zjazdu Oddziału (w tym czasie był zakaz organizacji zgromadzeń i przeprowadzenia wyborów ze względu na pandemię COVID 19) Zarząd powierzył wiceprezesowi kol. Radosławowi Balmowskiemu.
W celu ratowania Oddziału pozyskano dofinansowania z tarcz 1,0 i 2,0, które po „wielkich bojach” zostały umorzone. Spłacono wszystkie długi oddziału, przeprowadzono „małe reformy” obniżające koszty działania, zwiększono udział dofinansowań z projektów pozyskiwanych w konkursach ofert. Udało się także wynająć wolne pomieszczenie.
W międzyczasie powstał klub turystyki pieszej INO-Łazy, którego „wodzem” został kol. Antoni Ścigacz. Klub ten obok bardzo zasłużonego KTR Kujawiak, kierowanego przez kol. Dariusza Dekańskiego, stworzył trzon Oddziału. Reaktywowano także koło terenowe przy oddziale oraz prowadzone są próby reaktywowania nigdy nie zlikwidowanego ale jeszcze nie funkcjonującego w pełni koła przewodników.
Po wybraniu zarządu na Zjeździe Oddziału w 2022 roku nowi członkowie w składzie prezes kol. Radosław Balmowski, wiceprezesi – kol. Antoni Ścigacz i kol. Barbara Kwiatkowska, skarbnik – kol. Maria Bringewald i sekretarz – kol. Piotr Roch „ostro” wzięli się do pracy.
Poczyniono starania w kierunku uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego, który uzyskano 13 sierpnia 2024 roku. Jednocześnie od miesiąca września udało się wrócić do organizacji wycieczek i imprez dla kuracjuszy w sanatoriach Modrzew i Kujawiak. Sztandarowym produktem dla kuracjuszy stały się biesiady, które organizowaliśmy w Balczewie, Łojewie i Leszczach.
W 2024 roku wzrosła także liczba członków oddziału do ponad 150 osób.
Tylko w roku 2024 Oddział PTTK w Inowrocławiu otrzymał kilka zaszczytnych wyróżnień::
Są to:
Medal honorowy za zasługi dla województwa kujawsko-pomorskiego
Medal honorowy za zasługi dla powiatu inowrocławskiego
a Klub Turystyki Rowerowej „Kujawiak” otrzymał medal marszałka województwa „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis
Ponadto w grudniu 2023 roku prezes Oddziału Radosław Balmowski na Zjeździe Sejmiku Prezesów na Zamku w Golubiu Dobrzyniu został wybrany Przewodniczącym Sejmiku Prezesów Oddziałów PTTK Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w związku z czym siedziba Oddziału PTTK w Inowrocławiu stała się głównym ośrodkiem PTTK w naszym województwie.
Podsumowując w czasie 70 lat istnienia prezesami Zarządu byli:
1. Edmund Bąkowski ( 1954 – 1958 ),
2. Kazimierz Dąbek ( 1958 – 1960 ),
3. Albin Wilk ( 1960 – 1964 ),
4. Leonard Napiórkowski ( 1964 – 1976 ),
5. Bronisław Pawłowski ( 1976 – 1989 ),
6. Bogdan Wojtkowiak ( 1989 – 1990 ),
7. Teresa Buraczewska(1990-1992)
8. Tadeusz Konieczka ( 1992 – 2009 ),
9. Andrzej Dargacz ( 2009 – 2020 ),
10. Radosław Balmowski (2021 – do chwili obecnej ).