Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział w Inowrocławiu

Historia Oddziału

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, to jedno z najstarszych w Europie stowarzyszeń skupiających turystów i krajoznawców, jest bowiem spadkobiercą tradycji Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego powstałego w 1873 roku oraz Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego założonego w roku 1906, z których połączenia powstało. Jest depozytariuszem i kontynuatorem idei, a także dorobku duchowego i materialnego tych dwóch towarzystw, które pielęgnuje i twórczo rozwija.

Historia Oddziału PTTK w Inowrocławiu

Inowrocławski oddział PTTK powstał 24 lutego 1954 roku, kiedy to odbyło się zebranie założycielskie. Pierwszy Zarząd Oddziału wybrano 4 marca 1954 roku na spotkaniu integracyjnym. Tworzyli go: Edmund Bąkowski – prezes, Jacek Janicki – wiceprezes, Władysław Jordanowski – sekretarz oraz Urszula Nadzieja – skarbnik.

W czasie 70 lat istnienia prezesami Zarządu byli:

– Edmund Bąkowski ( 1954 – 1958 ),

– Kazimierz Dąbek ( 1958 – 1960 ),

– Albin Wilk ( 1960 – 1964 ),

– Leonard Napiórkowski ( 1964 – 1976 ),

– Bronisław Pawłowski ( 1976 – 1989 ),

– Bogdan Wojtkowiak ( 1989 – 1992 ),

– Tadeusz Konieczka ( 1992 – 2009 ),

– Andrzej Dargacz ( 2009 – 2022 ),

– Radosław Balmowski ( 2022 – do chwili obecnej ).

W pierwszych latach działalności Oddziału funkcjonowały następujące sekcje: piesza, górska, wodna oraz kolarska. W zakładach pracy oraz szkołach powstawały koła turystyczne (w 1961 było ich 14). Organizowano liczne wycieczki krajoznawcze.

Odział zajmował się także działalnością wydawniczą. W roku 1967 wydano przewodnik „Zwiedzamy Inowrocław” autorstwa Józefa Aleksandrowicza który był wielokrotnie wznawiany.

W latach 80 tych XX wieku Oddział Inowrocławski PTTK należał do czołowych w kraju. Posiadał swój własny pawilon przy ulicy Narutowicza oraz dwa autokary. Aktywnie włączył się wtedy w organizację takich obchodów jak: 800 – lecie Inowrocławia, 100 – lecie urodzin Generała Władysława Sikorskiego czy 125 rocznicy powstania styczniowego.

Ostatnia dekada XX wieku w naszym kraju to wchodzenie w nowe warunki polityczne i ekonomiczne. Na działalność oddział musiał wypracować własne środki. Była ona prowadzona w oparciu o komisje i kluby. Obecnie działają: Klub Turystyki Rowerowej „Kujawiak”, Klub Turystyki Pieszej „Ino-Łazy” Koło terenowe oraz koło przewodników.

W swojej ofercie Inowrocławski Oddział PTTK ma m.in. następujące rajdy: „Śnieżne Tropy”, „Topienie Marzanny”, Szlakiem Lotnictwa na Kujawach, Rajd Sapera, Szlakiem Powstania Wielkopolskiego, Szlakiem Generała Sikorskiego (pierwszy rajd odbył się w 1973), a także rajdy związane z obchodami rocznic Powstania Wielkopolskiego i z okazji Święta Niepodległości. W każdym z nich bierze udział około 150 uczestników ze szkół podstawowych.

Istniejący przy Oddziale KTR „Kujawiak” aktywnie uczestniczy w organizowanych imprezach pieszych i rowerowych oraz zajmuje się organizacją imprez kolarskich nie tylko na terenie miasta i powiatu, ale również całego kraju. W roku 2020 obchodzonym w powiecie inowrocławskim jako „Rok Jana Kasprowicza” turyści rowerowi udali się z Inowrocławia do Zakopanego, a w roku 2023, który był „Rokiem Generała Władysława Sikorskiego” wyruszyli z Inowrocławia do Tuszowa Narodowego. Organizację obu rajdów wsparł powiat inowrocławski.

Klub „Ino-Łazy” w środy i niedziele organizuje „Wędrówki z PTTK”. Turyści piesi odkrywają w ich trakcie nie tylko piękno naszych Kujaw, ale często także kraju.

Oddział w swojej bieżącej działalności organizuje także wycieczki turystyczno-krajoznawcze, spacery po Solankach, zabytkach miasta, czy prelekcje w sanatoriach dla kuracjuszy.

Aktywna działalność członków Oddziału Inowrocławskiego PTTK zaowocowała wieloma wyróżnieniami. Zostali oni uhonorowani m.in.: medalami oraz odznakami „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”, medalami „Za Zasługi dla Turystyki” oraz pamiątkowym PTTK za „Pomoc i Współpracę”

SUCHE DANE (2023):

LICZBA CZŁONKÓW – 147

LICZBA KÓŁ – 2

Koło Terenowe (wszyscy, którzy nie są w innych kołach i klubach),

Koło przewodników – 5 osób

LICZBA KLUBÓW – 2

Klub Turystyki Rowerowej Kujawiak” – 36 osób (powstały w 1985)

Klub Turystyki Pieszej „Ino- Łazy” – 30 osób (powstały w 2022 roku)

Ostatnie wydawnictwa:

„Informator o szlakach Powiatu Inowrocławskiego”

„Mapa szlaków Powiatu Inowrocławskiego”

Za 2023 rok:

Rocznie rajdów dla dzieci i młodzieży: 12 (trasy piesze i kolarskie)

Wycieczek pieszych górskich – 3

Wycieczek pieszych nizinnych – 86

Wycieczek kolarskich – 47

Spływów kajakowych – 4

Imprez na orientację – 4

Łącznie w imprezach Oddziału w 2023 roku wzięło udział 3775 osób

Opracowano i wydano odznakę regionalną Szlakiem gen. Władysława Sikorskiego na Kujawach zachodnich

Oddział odpowiada za utrzymanie szlaków pieszych o długości 266,7 km