Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział w Inowrocławiu

Ruszamy z realizacją projektu pt.” ŻYCIE Z PASJĄ…”


Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie  zapraszamy do składania formularzy rekrutacyjnych w biurze PTTK Inowrocław, przy ul. Narutowicza 4. Na miejscu udzielimy wszelkich informacji dot. warsztatów projektowych można również zapoznać się z regulaminem uczestnictwa w projekcie. Rekrutacja od 01-30  czerwca 2020 r.

PONIŻEJ BLIŻSZE INFORMACJE DOT. PROJEKTU ” ŻYCIE Z PASJĄ…”:

  1. Rekrutacja czerwiec 2020 rok
  • Uczestnikami projektu będą osoby zamieszkujące teren objęty LSR, osoby wykluczone społecznie lub zagrożone ubóstwem. W ramach realizacji naboru , uczestnik przedmiotowego projektu może uczestniczyć w nie więcej niż dwóch projektach dofinansowanych w ranach danego naboru wniosków, to kryterium będzie weryfikowane na podstawie formularza zgłoszeniowego. W przypadku dużej ilości zgłoszeń ,o wyborze uczestnika projekty będzie decydować – kolejność zgłoszeń oraz poprawna weryfikacja formularza zgłoszeniowego .
  1. Zadania merytoryczne:
  • Projekt zakłada wsparcie psychologa dla uczestników projektu w momencie rozpoczęcia przez uczestnika udziału w zajęciach oraz na zakończenie projektu. Fakt ten będzie potwierdzony wystawieniem opinii potwierdzającej postęp w procesie aktywizacji społecznej.Projekt zakłada średnio uczestnictwo 20 osób w zajęciach , warsztatach.

 

  1. Harmonogram* :
  • Projekt zakłada wsparcie psychologa dla uczestników projektu w momencie rozpoczęcia przez uczestnika udziału w zajęciach oraz na zakończenie projektu. Fakt ten będzie potwierdzony wystawieniem opinii potwierdzającej postęp w procesie aktywizacji społecznej.

W związku z realizacją projektu „Życie z pasją …”, zostanie podjęte działanie w zakresie organizowania społeczności lokalnej, poprzez udział we wspólnych przedsięwzięciach mieszkańców miasta   Inowrocławia z uczestnikami projektu.   Zostaną zorganizowane spotkania z uczestnikami projektu podczas wystaw prac rękodzielniczych   ( „ Ukwiecone łąki Jana Kasprowicza” – prace rękodzielnicze wykonane techniką filcowania;   „Kujawskie jajo Wielkanocne” – malowanie jaj techniką : batik, skorupkowe wyklejanki itp.;   „Moje najpiękniejsze miejsce w Inowrocławiu, to…” prace rękodzielnicze – technika dowolna;       „Wiosna w Solankach” obraz akwarela , szkice w ołówku; „Kujawska lawenda – prace rękodzielnicze – techniki mieszane),   mające na celu promocję prac uczestników projektu związanych tematycznie z miastem, rozwijanie świadomości i aktywności mieszkańców Inowrocławia o twórczych możliwościach i potencjale aktywizacji zawodowej osób objętych projektem,   oraz pokazanie lokalnego potencjału ludowego ( kujawskie wzory ludowe); projekt ma na celu likwidacje barier mentalnych związanych z tendencja do generalizowania i tworzenia stereotypów wobec osób niepełnosprawnych oraz wykluczonych społecznie ze względu na ubóstwo. Podczas trwania projektu, cały czas podejmowane będą działania wspierające przedsięwzięcia ukierunkowane m.in. na rozwój, tworzenie i współprace w ramach aktywizacji społecznej uczestników projektów z mieszkańcami naszego miasta Inowrocławia, mające na celu stworzenie „wspólnoty lokalnej” .

Planowane 3 zajęcia w terenie, to:

  • wyjazd autokarowy z przewodnikiem do Centrum Dziedzictwa w Łojewie Kujaw Zachodnich wynikający z„ Warsztatów pięknego czytania…- szlakiem inowrocławskich pisarzy : J. Kasprowicza, S. Przybyszewskiego” . Uczestnicy warsztatów poznają życie i twórczość pisarzy,   których dzieła poznają dzień wcześniej   na warsztatach stacjonarnych prowadzonych przez lektora, wieloletniego dziennikarza radiowego. W trakcie trwania zajęć przewiduje się przerwę kawową.
  • wyjazd autokarowy z przewodnikiem do „Wioski Początków Życia” w Jajkowie, wynikający z zajęć stacjonarnych, podczas którego, uczestnicy projektu wezmą udział w warsztatach z różnych technik ozdabiania jaj ( malowanie , batik, skorupkowe wyklejanki itp.). W Jajkowie uczestnicy będą również brać udział w prelekcjach o historii wielkanocnych tradycjach. Zajęcia stacjonarne będą prowadzone przez rzemieślnika ludowego oraz regionalistę.  W trakcie trwania zajęć przewiduje się przerwę kawową.
  •  wyjazd autokarowy do Leszczy, zapoznanie się z techniką uprawy, wykorzystania lawendy w życiu codziennym i w rękodziele. Uczestnicy projektu wezmą udział w warsztatach: z lawendowej mócki, okruszania bukietów, przesiewania na sicie. Zajęcia stacjonarne będą prowadzone przez regionalistę, rzemieślnika ludowego, zajmującego się rękodzielnictwem. W trakcie trwania warsztatów przewidziana jest przerwa na poczęstunek z lawendową nutą.

 

* harmonogram i kolejność warsztatów może ulec modyfikacji z przyczyn niezależnych od organizatora warsztatów 

 

, ,