Września miasto nowoczesnej technologii na fundamencie historii.
Spacer po Wrześni rozpoczęto z przewodnikiem w Fabryce Volkswagena, gdzie produkowana jest nowa generacja modelu Crafter. Powierzchnia zakładu wynosi 220 ha, co odpowiada 300 boiskom piłkarskim. W nowej fabryce zatrudnionych jest ok. 3500 osób. Nasze zwiedzanie obejmowało halę budowy karoserii oraz halę montażu. Była to fascynująca podróż w głąb nowoczesnej technologii. Kolejnym miejscem, którego nie można było ominąć to Muzeum Regionalnym we Wrześni, które mieści się budynku dawnej Katolickiej Szkoły Ludowej wybudowanym w 1790 r. W 1901 roku miał tu miejsce Strajk Dzieci Wrzesińskich. To niezwykłe miejsce jest skarbnicą lokalnej historii, ale przede wszystkim miejscem
upamiętniającym historię strajku dzieci wrzesińskich oraz rozwój miasta. W innej części Wrześni przykuwa wzrok pomnik odsłonięty 1975 roku, upamiętniający protesty polskich dzieci, które odmówiły przyjęcia nauki religii w języku niemieckim. Nieopodal muzeum dominuje nad miastem kościół farny p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Jego wnętrze zachwyca bogatym wystrojem i cennymi zabytkami sztuki sakralnej. Podążając w stronę rynku, naszą uwagę zwrócił majestatyczny, neogotycki ratusz z lat 1909-1910. Na koniec odwiedziliśmy perełkę – kościół na Lipówce p.w. Świętego Krzyża z ok. 1640 roku. Zaciekawiła nas drewniana, konstrukcja bez wyodrębnionego prezbiterium, a wewnątrz 19-wieczna polichromia. Natomiast w ołtarzu głównym obraz przedstawiający scenę ukrzyżowania, a w ołtarzach bocznych umieszczone wizerunki św. Rozalii i św. Rocha. Obok kościoła znajduje się studzienka ze źródełkiem. Czyż nie warto poznawać?

Podobne wpisy

Rajd Pieszy i Rowerowy z okazji powitania wiosny „Marzanna”
W sobotę 22 marca wczesnym rankiem na dworcu PKP w Inowrocławiu zebrała się liczna grupa (ok. 130 osób) młodzieży szkolnej, ale także mieszkańców Inowrocławia i okolic. Wyruszyli w trasę, aby pożegnać zimę, a powitać wiosnę. Rajd podzielony był na trzy etapy. Pierwszy etap: przejazd pociągiem po trasie Inowrocław – Kołodziejewo. Drugi etap: marsz po trasie…
RAJD SAPERA 2019
Inauguracja sezonu turystycznego PTTK w Inowrocławiu – IX Rajd Sapera – Łojewo 27 kwietnia 2019 rok Inowrocławski Oddział PTTK wraz z Saperami z 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia, Stowarzyszeniem Saperów Polskich z Koła nr 11 w Inowrocławiu oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego po raz dziewiąty w minioną sobotę 27 kwietnia 2019 roku zorganizował Rajd Sapera….
XVI NOCNY RAJD SZLAKIEM SZWADRONU NADGOPLAŃSKIEGO 03 luty 2018 rok
XVI NOCNY RAJD SZLAKIEM SZWADRONU NADGOPLAŃSKIEGO Tegoroczny XVI rajd Szlakiem Szwadronu Nadgoplańskiego dla upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w sobotę 03.02.2018r. Współorganizatorami rajdu byli: Szkoła Podstawowa w Rojewie, Koło nr.7 ZŻWP,Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz oddział PTTK Inowrocławiu. Rajd rozpoczął się w Inowrocławiu,…
RAJD SZLAKIEM GENERAŁA WŁADYSŁAWA SIKORSKIEGO 2019
Rajd szlakiem Generała Władysława Sikorskiego W sobotę dnia 18.05.2019 r. Inowrocławski Oddział PTTK wspólnie z Urzędem Miasta Inowrocławia, Szkołą Podstawową im. Gen. Władysława Sikorskiego w Parchaniu oraz firmą Plast-Mar Balczewo zorganizowali rajd szlakiem gen. Władysława Sikorskiego. Pierwszym przystankiem na naszym szlaku było Parchanie, gdzie dzieci, młodzież oraz starsi uczcili pamięć wybitnego wodza,…

„Warto poznawać” – Spycimierz
Gotycki zamek i dywany kwiatowe!W drodze do Spycimierza naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od ruin Zamku Królewskiego w Kole. Warownia zbudowana przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku w zakolu Warty, a obecnie malowniczy widok prezentuje tylko baszta i część murów. W średniowieczu na zamku kolskim odbywały się sejmiki szlacheckie, a po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku…