XXI Nocny Marsz Szlakiem Szwadronu Nadgoplańskiego

W dniu 25 lutego 2023 roku Oddział PTTK w Inowrocławiu przy wsparciu bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rojewie zorganizował XXI Nocny Marz Szlakiem Szwadronu Nadgoplańskiego upamiętniający pamięć Powstańców Wielkopolskich.

W godzinach wieczornych ponad 100 turystów – głównie uczniów ze szkół Powiatu Inowrocławskiego pod przewodnictwem prezesa Oddziału PTTK Radosława Balmowskiego, przemierzyło 10-cio kilometrową trasę z Więcławic do Rojewa. Pogoda nie była zbyt łaskawa ale nie zraziło to uczestników i wszyscy dzielnie wytrwali do mety.

Na mecie rajdu uczestnicy otrzymali gorący poczęstunek – grochówkę ufundowaną przez Wójta Gminy Rojewo pana Rafała Żurowskiego.

Goszcząc w murach Szkoły Podstawowej w Rojewie uczestnicy mieli możliwość zapoznać się z pokazem grupy rekonstrukcyjnej z Bydgoszczy przedstawiającej obóz Powstańców Wielkopolskich, wystawą poświęconą pamięci kpt. Pawła Cymsa oraz ze sprzętem będącym na wyposażeniu patrolu saperskiego nr 14 z 2 Pułku Inżynieryjnego.

Dodatkowo młodzież wzięła udział w dwóch konkursach: loterii wiedzy historycznej o Powstaniu Wielkopolskim oraz plastycznego nt. „Powstanie Wielkopolskie 1918/19 r. w naszej pamięci”.

Zwycięzcami konkursu wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim przygotowanym przez Jerzego Ekerta zostali kolejno: Mateusz Kruszka z SP1, Jagoda Mikołajewska z SP Złotniki Kujawskie, Magdalena Byczyńska z SP Złotniki Kujawskie, Wiktoria Borzęcka z SP1 oraz Karolina Kłosińska z SP1. W konkursie plastycznym zwycięzcami zostali kolejno: Noemi Arendt z SP Złotniki Kujawskie, Wiktoria Borzęcka z SP1, Gabriela Tarasieńko z SP11, Michalina Kiliszewska z SP1 w Gniewkowie, Weronika Wasilewska z SP 11.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe.

Nagrody wręczyli: dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rojewie pani Jadwiga Florczak orazczłonkowie Zarządu Oddziału PTTK.

Organizatorzy bardzo chcieliby podziękować dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rojewie pani Jadwidze Florczak za gościnę w murach szkoły (już po raz dwudziesty), Wójtowi Gminy Rojewo panu Rafałowi Żurowskiemu za ufundowanie pysznej grochówki, pani Magdalenie Basińskiej z IPN delegatura w Bydgoszczy za zorganizowanie grupy rekonstrukcyjnej oraz wystawy upamiętniającej pamięć kpt. Pawła Cymsa, państwu Ewie i Tomaszowi Proch za dowóz armaty na pokaz, policjantom z Wydziału Ruchu Drogowego z KPP w Inowrocławiu za zabezpieczenie przejścia uczestników odcinkiem drogi krajowej, żołnierzom patrolu saperskiego nr 14 z 2 pułku inżynieryjnego za przeprowadzenie pokazu sprzętu oraz członkom Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Inowrocławiu za zorganizowanie loterii wiedzy historycznej.

Zdjęcia: Jerzy Ekert, PTTK Inowrocław

Tekst: Radosław Balmowski