Piękna wiosenna pogoda sprzyjała uczestnikom niedzielnego spaceru po Jarocinie. Już na dzień dobry mijając ciekawe murale zdobiące budynki oraz pomnik w postaci olbrzymiego Glana przypomina o tej muzycznej tradycji miasta. Fenomen jarocińskiego festiwalu oraz muzyki rockowej w Polsce najbardziej odzwierciedla jedyne tego rodzaju muzeum w Polsce, czyli Spichlerz Polskiego Rocka. Muzeum funkcjonuje w budynku dawnego spichlerza zbożowego i prezentuje bogatą pamiątki fotograficzne, nagrania muzyczne i filmowe oraz odbiorniki audiowizualne. Jarocin to również atrakcje i miejsca przypominające kilkusetletnią historię. W parku ze starym zadrzewieniem o charakterze pomnikowym zauroczył nas neogotycki pałac Radolińskich. Niegdyś posiadłość właścicieli Jarocina Radolińskich. Obecnie siedziba Muzeum Regionalnego z nowoczesną stałą wystawą poświęconą historii i kulturze Ziemi Jarocińskiej. Spacerując po parku, podziwialiśmy ruiny szpitalnego kościoła
pw. św. Ducha, w którym okazjonalnie odbywają się kameralne koncerty oraz msze święte. Malownicze uliczki doprowadziły nas na uroczy jarociński rynek z Ratuszem z arkadowymi podcieniami, a w wokół niego zabytkowe kamienice. Nieopodal posadowiony kościół św. Marcina otoczony krużgankami to jedna z najstarszych świątyń w Wielkopolsce. Nasze zwiedzanie Wielkopolski zakończyliśmy spacerem po zrekonstruowanym parku w stylu francuskim przy renesansowym Pałacu Tarce. Zbudowano go dla rodziny Ostrorogów-Gorzeńskich przez poznańskiego architekta Stanisława Hebanowskiego. W rezydencji gościło wiele znanych postaci np. malarz Wojciech Kossak, pisarka Magdalena Samozwaniec, poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i marszałek Edward Rydz-Śmigły.

Podobne wpisy

„Warto poznawać” – Powsin
Ogród Botaniczny PAN w Powsinie to wspaniałe miejsce na spacer o każdej porze roku. Niezwykłe barwy młodych liści, kwiaty rododendronów, azalii, magnolii czy dwonkolistnej akebii wprawił naszych wycieczkowiczów w stan zauroczenia. Relaks połączony z możliwością poznawania w obecności przewodnika pozwolił pogłębić wiedzę zarówno teoretyczną i praktyczną. Miłym akcentem było zwiedzenie rodzinnego domu Wojciecha Fangora, wilii…

XXI Nocny Marsz Szlakiem Szwadronu Nadgoplańskiego
Relacja z XXI Nocnego Marzszu Szlakiem Szwadronu Nadgoplańskiego.

„Warto poznawać” – Chrzypsko Wielkie
To była tulipanowa majówka. W Chrzypsku Wielkim odwiedziliśmy Międzynarodowe Targi Tulipanów. Plantacje wielobarwnych kwiatów, niezliczone odmiany, aranżacje florystyczne to było niepowtarzalne przeżycie. W trakcie imprezy można było wysłuchać wykładów specjalistów, wziąć udział w warsztatach czy po prostu popłynąć w morzu tulipanów. Odwiedziliśmy również cudowne miejsce czyli pałac i park w Śródce. Neogotycki pałac o bardzo…
Wycieczka do Chełmna
BORT PTTK ODDZIAŁ INOWROCŁAW UL. NARUTOWICZA 488- 100 INOWROCŁAW pttkino@wp.pltel. 725444545 CHEŁMNO „MIASTO ZAKOCHANYCH” TERMIN: 8 WRZEŚNIA 2024 ROKU Wycieczka do miasta o średniowiecznej architekturze zwanego „miastem zakochanych” – malownicze położonej miejscowości na dziewięciu wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej – dawnej stolicy historycznej ziemi chełmińskiej. PROGRAM9:00 – wyjazd do Chełmna – ul. Wierzbińskiego parking przy basenie10:30 –…

Rajd Pieszy i Rowerowy z okazji powitania wiosny „Marzanna”
W sobotę 22 marca wczesnym rankiem na dworcu PKP w Inowrocławiu zebrała się liczna grupa (ok. 130 osób) młodzieży szkolnej, ale także mieszkańców Inowrocławia i okolic. Wyruszyli w trasę, aby pożegnać zimę, a powitać wiosnę. Rajd podzielony był na trzy etapy. Pierwszy etap: przejazd pociągiem po trasie Inowrocław – Kołodziejewo. Drugi etap: marsz po trasie…