Września miasto nowoczesnej technologii na fundamencie historii.
Spacer po Wrześni rozpoczęto z przewodnikiem w Fabryce Volkswagena, gdzie produkowana jest nowa generacja modelu Crafter. Powierzchnia zakładu wynosi 220 ha, co odpowiada 300 boiskom piłkarskim. W nowej fabryce zatrudnionych jest ok. 3500 osób. Nasze zwiedzanie obejmowało halę budowy karoserii oraz halę montażu. Była to fascynująca podróż w głąb nowoczesnej technologii. Kolejnym miejscem, którego nie można było ominąć to Muzeum Regionalnym we Wrześni, które mieści się budynku dawnej Katolickiej Szkoły Ludowej wybudowanym w 1790 r. W 1901 roku miał tu miejsce Strajk Dzieci Wrzesińskich. To niezwykłe miejsce jest skarbnicą lokalnej historii, ale przede wszystkim miejscem
upamiętniającym historię strajku dzieci wrzesińskich oraz rozwój miasta. W innej części Wrześni przykuwa wzrok pomnik odsłonięty 1975 roku, upamiętniający protesty polskich dzieci, które odmówiły przyjęcia nauki religii w języku niemieckim. Nieopodal muzeum dominuje nad miastem kościół farny p.w. Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Jego wnętrze zachwyca bogatym wystrojem i cennymi zabytkami sztuki sakralnej. Podążając w stronę rynku, naszą uwagę zwrócił majestatyczny, neogotycki ratusz z lat 1909-1910. Na koniec odwiedziliśmy perełkę – kościół na Lipówce p.w. Świętego Krzyża z ok. 1640 roku. Zaciekawiła nas drewniana, konstrukcja bez wyodrębnionego prezbiterium, a wewnątrz 19-wieczna polichromia. Natomiast w ołtarzu głównym obraz przedstawiający scenę ukrzyżowania, a w ołtarzach bocznych umieszczone wizerunki św. Rozalii i św. Rocha. Obok kościoła znajduje się studzienka ze źródełkiem. Czyż nie warto poznawać?

Podobne wpisy
Wycieczka do Chełmna
BORT PTTK ODDZIAŁ INOWROCŁAW UL. NARUTOWICZA 488- 100 INOWROCŁAW pttkino@wp.pltel. 725444545 CHEŁMNO „MIASTO ZAKOCHANYCH” TERMIN: 8 WRZEŚNIA 2024 ROKU Wycieczka do miasta o średniowiecznej architekturze zwanego „miastem zakochanych” – malownicze położonej miejscowości na dziewięciu wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej – dawnej stolicy historycznej ziemi chełmińskiej. PROGRAM9:00 – wyjazd do Chełmna – ul. Wierzbińskiego parking przy basenie10:30 –…

Relacja z XIII Rajdu Sapera
Relacja z XIII Rajdu Sapera który odbył się dnia 22 kwietnia 2023 roku
Rajd Pieczonego Ziemniaka
RAJD PIESZY PIECZONEGO ZIEMNIAKA JUŻ ZA NAMI W ubiegłą sobotę, 7 października 2017 roku, po raz kolejny odbył się Rajd Pieszy Pieczonego Ziemniaka, zorganizowany przez inowrocławski Oddział PTTK. Tym razem w wydarzeniu uczestniczyło niemalże 350 turystów pieszych ze szkół podstawowych oraz turyści indywidualni i kilkunastu turystów rowerowych zrzeszonych w KTR ”KUJAWIAK” przy inowrocławskim Oddziale PTTK….

Zwiedzanie Głogowa
W niedzielę ( 21.07.2024r.) członkowie Klubu Ino-Łazy odbyli kolejną wędrówkę pieszą po Głogowie. Zobaczyliśmy kolegiatę na Ostrowie Tumskim, Stare Miasto a w nim: zamek piastowski, rynek, wieżę ratuszową, kościół pojezuicki Bożego Ciała i kolegium. Piękny ciąg murów obronnych i ruiny kościoła św. Mikołaja oraz fragmenty twierdzy na ulicy Koszarowej. Zapraszamy do fotorelacji.
Nocny Rajd Szlakiem Szwadronu Nadgoplańskiego – 2017
XV NOCNY RAJD SZLAKIEM SZWADRONU NADGOPLAŃSKIEGO Tegoroczny XV rajd Szlakiem Szwadronu Nadgoplańskiego dla upamiętnienia rocznicy Powstania Wielkopolskiego odbył się w sobotę 25.02.2017r. . Współorganizatorami rajdu byli: Publiczne Gimnazjum im. K. Górskiego w Rojewie i oddział PTTK Inowrocław oraz Zarząd Koła nr 7 ZŻWP w Inowrocławiu. Rajd rozpoczął się w Inowrocławiu, skąd uczestników autokary przewiozły do…

XXV Nocny Marsz Powstania Wielkopolskiego
W sobotę 15 lutego 2025 roku Oddział PTTK w Inowrocławiu we współpracy z Zespołem Szkół im. Jana Pawła II w Kościelcu, Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło w Inowrocławiu oraz Kołem nr 7 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Inowrocławiu zorganizowali XXV Nocny Marsz Powstania Wielkopolskiego. Celem rajdu było uczczenie pamięci bohaterstwa Powstańców Wielkopolskich, zapoznanie młodych turystów…