Relacja z XXIII Rajdu Powstańców Wielkopolskich

W dniu 26 lutego Oddział PTTK w Inowrocławiu zorganizował „zaległe” rajdy: XXIII Nocny Marsz Powstania Wielkopolskiego oraz XX Nocny Rajd Szlakiem Szwadronu Nadgoplańskiego upamiętniające pamięć Powstańców Wielkopolskich.

Po dłużącym się okresie nauki zdalnej, widać było jak bardzo młodzieży brakowało tej formy aktywności. Blisko 180 turystów – głównie uczniów ze szkół Powiatu Inowrocławskiego przemierzyli 10-cio kilometrową trasę
z Nowej Wsi Wielkiej do Gniewkówca. Na mecie rajdu uczestnicy otrzymali gorący poczęstunek – grochówkę ufundowaną przez Wójta Gminy Złotniki Kujawskie pana Witolda Cybulskiego.

Goszcząc w murach szkoły Podstawowej w Gniewkówcu uczestnicy mieli możliwość zapoznać się ze sprzętem będącym na wyposażeniu patrolu saperskiego nr 14 z 2 Pułku Inżynieryjnego oraz wziąć udział w dwóch konkursach: wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim oraz plastycznego nt. „Powstanie Wielkopolskie 1918/19 r. w naszej pamięci”.

Zwycięzcami konkursu wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim przygotowanym przez Jerzego Ekerta zostali kolejno: Magdalena Byczyńska z SP Złotniki Kujawskie, Karolina Mirzejewska z SP Złotniki Kujawskie, Paweł Żabicki
z SP8, Dominika Wojdacz z SP11 oraz Adrian Marciniak z SP1. W konkursie plastycznym zwycięzcami zostali kolejno: Adrian Marciniak z SP1, Jagoda Mikołajewska z Sp Złotniki Kujawskie, Maja Oczachowska z SP6, Lidia Klaus z SP1, Victoria Miszkurka z SP1.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, a zwycięzcy dodatkowo otrzymali puchary ufundowane przez Koło nr 7 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Także pucharem ufundowanym przez Wójta Gminy wyróżniono najliczniej reprezentowaną drużynę, którą została Szkoła Podstawowa nr 1.

Nagrody wręczyli: Wójt Gminy Witold Cybulski, radny Powiatu Inowrocławskiego – Piotr Woźniak, dyrektor Szkoły Podstawowej
w Gniewkówcu – Irena Kopyszka,prezes Koła nr 7 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego – Lech Murawski oraz członkowie Zarządu Oddziału PTTK.

Zdjęcia: Jerzy Ekert, Bogusław Ciastek
Tekst: Radosław Balmowski