RAJD SAPERA 21 KWIECIEŃ 2018

Przygoda Z Saperami – VIII Rajd Sapera 21 kwiecień 2018 rok

Dnia 16 kwietnia wojska inżynieryjne obchodzą swoje święto, tego dnia wypada Dzień Sapera. Święto to obchodzone jest już od 1946. Zostało ustanowione na cześć sforsowania Odry i Nysy Łużyckiej 16 kwietnia 1945 roku. W tamtym okresie Saperzy wnieśli ogromny wkład w odzyskanie ziem polskich.

Inowrocławski Oddział PTTK wraz z Saperami z 2 Pułku Inżynieryjnego z Inowrocławia , Stowarzyszeniem Saperów Polskich z Koła nr 11 w Inowrocławiu oraz Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko – Pomorskiego już po raz ósmy zorganizował Rajd Sapera. Uczestnicy rajdu wyruszyli z inowrocławskiego Parku Solankowego i udali się na poligon wojskowy w Sławęcinku, maszerując przez Mimowolę, Sławęcin do mety . Trasa piesza liczyła ok. 8 km, natomiast trasa rowerowa ok. 30 km. W imprezie uczestniczyła młodzież ze szkół podstawowych, turyści indywidualni, oraz kolarze. Trasę pieszą przeszło 186 osób, trasę rowerową pokonało blisko 50 kolarzy zrzeszonych w KTR Kujawiak Inowrocław oraz kolarze z Kruszwicy. W imprezie wzięli również udział zaproszeni goście : Pani Wiesława Pawłowska- Radna Powiatu Inowrocławskiego , Pan Jarosław Kopeć – Radny Miasta Inowrocławia, przedstawiciele Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z Koła nr 7 w Inowrocławiu – Panowie: Lech Murawski, Zbigniew Doros oraz przedstawiciele Jednostki Wojskowej 1523 2.Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu z Patrolu Saperskiego nr 14, którzy byli jednocześnie współorganizatorami imprezy. Na zakończenie rajdu na uczestników czekał gorąca grochówka.

Rajd Sapera jest imprezą cykliczną, która ma na celu nie tylko świetną zabawę i obcowanie z naturą ale również poznanie specyfiki pracy patrolu saperskiego , zapoznanie się ze sprzętem, który jest na wyposażeniu wozu patrolowego .

Na uczestników rajdu czekał konkurs wiedzy historyczno – krajoznawczej , konkurs wiedzy saperskiej oraz test praktyczny z wykrywaczem min. Łącznie nagrodzono 10 osób.

Podczas imprezy zostały również wręczone odznaki kolarskie KOT w stopniu brązowym,które otrzymali, Panowie: Ryszard Dekański, Grzegorz Kaczmarek, Mateusz Bachora oraz Pani Magdalena Kaczmarek. Odznaki kolarskie w stopniu Mała Srebrna- Panowie: Ryszard Dekańki, Grzegorz Kaczmarek – kolarze zrzeszeni w KTR Kujawiak , oraz Mała Srebrna , Pan Józef Burzyński, Mała Złota Pan Franciszek Dudziński – kolarze zrzeszeni w sekcji Nadgoplańskiego Oddziału PTTK W Kruszwicy. Ponadto przyznano brązową odznakę OTP Łukaszowi Jasińskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Inowrocławiu. Wyróżnieni zostali również najstarsi uczestnicy Rajdu : Pan Ryszard Wieczorkiewicz oraz Pan Stanisław Mikulski.

Najmłodszą uczestniczką Rajdu została Agata Sobczak ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Inowrocławia.

Wszystkim gościom, współorganizatorom i uczestnikom dziękujemy za przybycie a nagrodzonym laureatom serdecznie gratulujemy. Do zobaczenia na kolejnym wędrownym szlaku.

PTTK Oddział Inowrocław 2018 rok.